Burdur Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Burdur’da, 2020 yılında 210 bin 672 dekar tarım arazisi sulandı

DSİ GENEL MÜDÜRÜ KAYA YILDIZ, BURDUR’DA SULAMA SEZONUNUN 1 EKİM 2020 TARİHİNDE TAMAMLANDIĞINI BELİRTEREK, “2020 YILI SULAMA SEZONUNDA BURDUR’DA 210 BİN 672 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANMIŞ, ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE 21 MİLYON TL KATKI SAĞLANMIŞTIR.” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Burdur’da, 2020 yılında 210 bin 672 dekar tarım arazisi sulandı
251 views
30 Ekim 2020 - 10:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Burdur’da sulama sezonunun 1 Ekim 2020 tarihinde tamamlandığını belirterek, “2020 yılı sulama sezonunda Burdur’da 210 bin 672 dekar tarım arazisi sulanmış, ülkemiz ekonomisine 21 milyon TL katkı sağlanmıştır.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığını açıklayan Kaya Yıldız,” Bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduk.Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.”diye konuştu.

“210 bin 672 dekar sulandı”

Bu kapsamda Burdur da 15 Mayıs 2020 tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Ekim 2020 tarihinde tamamlandığını kaydeden Yıldız,’ 2020 yılı sulama sezonunda Burdur ilimiz ve ilçelerimizde toplam 210 bin 672 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Burdur il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 210 bin 672 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 21 milyon TL katkı sağlandı.”dedi.

“Suyu toprakla buluşturuyoruz”

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Burdur’da sorun yaşanmadı”

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Yıldız, “Burdur ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” değerlendirmesini yaptı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.