Burdur Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Odun ve kamışları eşsiz seslere sahip enstrümanlara dönüştürüyor

BURDURLU MEHMET BEDEL, YAKLAŞIK 40 YILDIR EVİNİN ALTINDAKİ ATÖLYEDE ODUN VE KAMIŞLARDAN EŞSİZ SESLERE SAHİP NEFESLİ SAZLAR ÜRETİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Odun ve kamışları eşsiz seslere sahip enstrümanlara dönüştürüyor
194 views
13 Aralık 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Burdurlu usta, evinin altındaki atölyede, tek tek topladığı odun ve kamışlardan eşsiz seslere sahip sazlar üretiyor.

Burdur’da yaşayan Mehmet Bedel, yaklaşık 40 yıldır evinin altında oluşturduğu atölyede babasından öğrendiği mesleğini oğullarına öğreterek yaşatıyor. Teke yöresi illerinden Burdur ile özdeşleşmiş ve coğrafi işaret ile tescillenmiş sipsinin yanı sıra üflemeli sazlardan olan kaval ve zurnayı atölyesinde üreterek Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. Kendi topladığı kamışları falçata yardımıyla ince ince keserek şekil veriyor. Daha sonra tüp üzerinde ısıttığı demir çubuklarla ölçüsüne göre gövdeye delikleri açıyor. En son ise akort yapmaya yarayan ipi, ağızlık denilen kısma bağlıyor. Böylelikle son halini alan sipsi, yöreye ait eşsiz melodileri çalmaya hazır hale geliyor.

Aynı zamanda atölyesinde kaval ve zurna da üreten Bedel, yine kendi topladığı odunları yontarak siparişine göre son şeklini veriyor. Daha sonra zımpara yardımıyla pürüzsüz hale getirilen odun parçaları, santim santim ölçülerek açılan deliklerin ardından huzur veren üflemeli saz haline geliyor.

“İki oğlum var, ikisi de bu aletleri hem yapıyor hem de çalıyor”

Mesleğini oğullarına öğreterek genç kuşaklara aktarmaya çalıştığını belirten Bedel, “Yaklaşık 40 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Sipsi, kaval gibi nefesli sazların hepsini yapıyorum. Babam müzik aletleri imalatçısıydı. Biz de onun izinden giderek devam ettirdik. Benim 2 oğlum var. İkisi de bu aletleri hem yapıyor hem de çalıyor. Küçük oğlum benimle beraber atölyede kaval, sipsi ve zurna yapımını öğrendi. Bu işi gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünler Türkiye’nin her yerine gidiyor. Uzun yıllar olduğu için herkes tarafından tanınıyorum. Atölye bazında benden başka üreten yok. Çalanlar kendileri yapar zaten” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.